Translate

Katedra Notre Dame - Paris

Ostatnio świat o niej usłyszał po raz kolejny, niestety nie z powodu głośnego w niej ślubu królewskiej pary, przyjazdu papieża, usłyszał o niej w sposób tragiczny. Ja również nie mogę przejść obojętnie wobec tego faktu.
Pociesza tylko, że zostanie odbudowana, ale to co się spaliło, rzeźby, wota, ołtarze, obrazy, witraże, już nie będzie takie jak było. 
Widziałam ją 4 lata temu kiedy byłam w Paryżu, bardzo chciałam ją zobaczyć odkąd po raz pierwszy o niej usłyszałam, kiedy uczyłam się o niej na historii sztuki. Miałam to szczęście, że wraz z moją przyjaciółką 4 lata temu poleciałyśmy do Paryża, mojego wymarzonego Paryża.

Wtedy też, tuż po powrocie powstał mi w głowie pomysł, bym przybliżyła Wam trochę Paryż widziany moimi oczami, napisałam o Fashion Week, napisałam o cudownym Montmartre oraz 
o Galerii La Fayette. W planach miałam zrobić cykl postów sakralnych, Paryż nie został tak zniszczony w czasie II wojny światowej jak Warszawa i jest tam mnóstwo cudownych zabytków 
do obejrzenia, ale potem uznałam, że w sumie to przecież mój blog nie jest turystyczny, a modowy, że bardziej piszę o stylizacjach, pielęgnacji, eventach,  a podróżnik ze mnie żaden, bo rzadko jeżdżę i nie wiele widziałam.

Zdjęć z tego wyjazdu mam bardzo dużo, niektóre kiepskiej jakości robione telefonem, nie wzięłam ze sobą lustrzanki, bo zajęłaby cały mój bagaż, a teraz tego żałuję. Jadąc w takie miejsca, trzeba brać dobry aparat, bo jak się okazuję, na wskutek nieszczęśliwego wypadku możemy już drugi raz nie zobaczyć tego miejsca takim jakim jest.

Tak więc zostawiam Was z dużą ilością zdjęć przepięknej Katedry Notre Dame (co znaczy Nasza Pani, i oddane jest Matce Bożej) w Paryżu.
Katedra zrobiła na mnie niesamowite wrażenie, byłam bardzo, bardzo wzruszona kiedy tam weszłam, czułam się jakby ktoś mnie przytulił, natchnął, ciężko to wyrazić słowami, czułam się jakbym weszła do domu Boga, a łzy same płynęły mi po policzkach.

Kiedy zdamy sobie sprawę, że prawie 900 lat przychodzili tu ludzie prosić Boga o pomoc, modląc się do niego, że To miejsce jest świadkiem tylu koronacji, ślubów, chrzcin, pogrzebów, czuje się moc minionych pokoleń.
A teraz krótka historia powstania Katedry Notre Dame, którą wznoszono blisko 200 lat, zaczęto w  1163 roku, ukończono w 1345, choć później też była rozbudowywana i zmieniana. Katedra powstała na bazie dwóch kościołów z IX wieku, na wyspie Cite, która znajduję się na Sekwanie. Podziwiam architektów i wykonawców, za kunszt i pietyzm jej wykonania, wymyślenia, rozrysowania. W czasach kiedy do dyspozycji był tylko papier i przybory kreślarskie. Obliczenie wszystkich kolumn, podpór, odprowadzenie ciężkości dachu, to piękny przykład architektury gotyckiej z pięknymi rozetami, witrażami, kolumnami i wiązaniem żebrowym.

W katedrze  od 1806 roku znajdowały się relikwie święte z Korony Cierniowej
Zwiedzając boczne nawy katedry, możemy zobaczyć jej makietę wykonaną w skali z najdrobniejszymi szczegółami.

Nie wiem czy wiecie, ale w Paryżu nie ma pomników świętych,są pomniki rewolucjonistów, królów, zdobywców, a nie ma świętych,  jedyny jaki jest, to pomnik naszego Jana Pawła usytuowany tuż przy katedrze.

  
Na tle katedry z moimi koleżankami Ulą,  i Basią, naszą przewodniczką, która mieszka tu ponad 20 lat.


krótki filmik z wnętrza katedryKomentarze

 1. Cudownie wyglądała ta katedra. Jestem niepocieszona tą tragedią, marzyłam żeby zwiedzić, nie zdążyłam. Nie chcę wyobrazić sobie, co czują konserwatorzy, przez których powstał pożar. Coś strasznego ;(

  OdpowiedzUsuń
 2. piękna, szkoda tego budynku, dzieła sztuki i symbolu Francji. Ja nie zdążyłam jej zobaczyć

  OdpowiedzUsuń
 3. Też miałam szczęście być tam osobiście i podziwiać jej piękno.
  Wielka strata...

  OdpowiedzUsuń
 4. Straszna szkoda, jak się taka tragedia dzieje...
  Mam nadzieję, że ją odbudują...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram

@babooshka_style

Copyright © Fashion Dreams