Translate

Analiza kolorystyczna - co to jest? na czym to polega? i czemu to służy?

Wiele osób wie, co to jest analiza kolorystyczna, ale są też i takie, które coś tam o tym słyszały, ale nie do końca widzą, z czym to się je.
Cały świat, który nas otacza jest kolorowy, dlaczego widzimy kolory i jakie jest ich znaczenie, już kiedyś pisałam (tu),  oraz tu, gdzie podałam nazwy kolorów w języku polskim. Kolory mają olbrzymi wpływ na nas, mają znaczenie. Barwy mają odpowiednią temperaturę, dzielą się na ciepłe i zimne, mają czystość barwy i jej nasycenie.
Chromatyczność określa czystość barwy, kolory takie są czyste i jaskrawe. Kolory o niskiej chromatyczności zbliżone są do neutralnej szarości, natomiast wysokochromatyczne są łatwe do określenia. Barwy naturalne (szarość, czerń i biel) są o niskiej chromatyczności. Poza tym kolory mają jeszcze odcień i walor. Odcień określa jego nazwę, natomiast walor określa jasność lub ciemność koloru.

Na nasz wizerunek wpływają kolory. Dzięki nim możemy być traktowani poważnie, lub nie. Wyobraźcie sobie sędziego sądu ubranego w różową togę, lub pielęgniarkę w czarnym fartuchu.

Na pewno nie raz słyszeliście stwierdzenie w stosunku do swojej osoby, że dziś wyglądacie ładnie, promiennie, na wypoczętych, lub też, że wyglądacie jakbyście byli przemęczeni, chorzy. Pytano Was, czy coś złego się stało. Tak reagują inni na nasz widok, jeśli jesteśmy ubrani w kolory, które do nas nie pasują.

Czemu służy analiza kolorystyczna?
Najprościej - poznaniu kolorów, które podkreślają naszą urodę. Dodają blasku naszym oczom, cera staje się promienna, a my wyglądamy atrakcyjnie. Co daje nam większe poczucie pewności siebie.
Analiza kolorystyczna została opracowana przez szwajcarskiego nauczyciela plastyki, malarza, Johanessa Ittana, który zauważył, że jego studenci wyglądają lepiej lub gorzej w zależności w jakie kolory są ubrani. Stworzył pierwszy podręcznik do analizy kolorystycznej opartej o cztery pory roku. Dodam tylko, że było to prawie 100 lat temu, w latach XX ubiegłego wieku.
Od tamtej pory, pojawiły się inne analizy kolorystyczne, brytyjska, kalifornijska, niemiecka. Rozbudowana z 4 pór roku  do 12 i 16 stopni. Są również takie które łączą typy zimne z ciepłymi.

Ja pracuję na 4 podstawowych porach roku;
Wiosna 
Lato
Jesień
Zima

12 stopniowa analiza kolorystyczna dzieli się wg podziałów:
Wiosna - ciepła, wiosna - jasna, wiosna - kontrastowa,
Lato-chłodne,  lato-jasne, lato-zgaszone
Jesień - ciepła, jesień-ciemna, jesień-zgaszona
Zima - chłodna, zima-ciemna, zima-kontrastowa.
Poza tym są grupy łączone:
grupa ciepła - ciepła wiosna lub ciepła jesień,
grupa chłodna - chłodne lato, chłodna zima,
grupa jasna - jasna wiosna i jasne lato,
grupa ciemna - ciemna jesień i ciemna zima,
grupa czysta - czysta wiosna, czysta zima,
grupa zgaszona - zgaszone lato i zgaszona jesień.

Do przeprowadzenia analizy używam chust garderobianych, chusty złotej i srebrnej oraz ram kolorystycznych.
Analiza służy więc temu, by określić jakie kolory pasują do nas, w czym wyglądamy atrakcyjnie. Pozwala nam  nauczyć się, jakich kolorów i zestawów kolorystycznych nie kupować. W naszej szafie, nie będą już mieszkały ubrania, które kupiliśmy, a których nie nosimy, które do nas i siebie nawzajem nie pasują. Tak naprawdę zaoszczędzimy na niepotrzebnych nam ubraniach.


Przebieg analizy kolorystycznej
Aby przeprowadzić analizę kolorystyczną muszą być spełnione odpowiednie warunki. Po pierwsze nasza klientka musi być bez makijażu, powinna być wypoczęta. Najlepiej więc analizę robić rano w domu klientki, przy naturalnym świetle, bądz w pracowni, przy odpowiednich lampach o naturalnej barwie.
Przeprowadza się też wywiad z klientką, zadaje się pytania dotyczące dzieciństwa, reakcji skóry na słońce, trzeba dobrze przyjrzeć się oczom, kolorze białka, tęczówki, itd.
Analizę rozpoczynam od przyłożenia do twarzy chusty srebrnej i złotej, to określa mi czy klientka jest typem ciepłym czy zimnym.
Analizę należy wykonywać raz na 10 lat, co kilka lat zmienia nam się kolor cery, oczy i włosów, warto zatem stosować kolory, które do nas pasują w tym momencie.Następnie przykładam ramy kolorystyczne do twarzy klientki, by ona sama miała możliwość zobaczenia się w lustrze z różnymi kolorami, mogła ocenić czy one do niej pasują. Pokazuję, które kolory podkreślają kolor oczu, bądź cienie pod nimi.
Moją modelką tej analizy kolorystycznej była Adrianna, która sama była zaskoczona wynikiem analizy.
Dodam tylko, iż samemu sobie nie można zrobić analizy, z tego względu, że skłaniamy się do kolorów które lubimy.

                                                     
Następnym etapem analizy jest przykładanie chust z 4 pór roku, mimo iż wiem, po kolorze oczu i cery, z jakim typem kolorystycznym mam do czynienia, jednak chcę pokazać klientce kolory, które do niej pasują i te które do niej nie pasują. Chust jest 96 + dwie złota i srebrna. Analiza trwa około dwóch i pół godzin. Jeśli dochodzi jeszcze wykonanie makijażu dziennego, dla danego typu kolorystycznego, czas ten wydłuża się do 3-3,5 godzinyNa przykładzie białych chust pokazuję Adriannie, że biel śmietanowa współgra z jej karnacją, natomiast śnieżna biel, odcina ją zbyt dużym kontrastem. Nie harmonizuje z jej typem.Zielenie podkreślają kolor oczu.


Adrianna ma obecnie trochę za ciemny kolor włosów, przy pomocy pasemek, pokazałam jej w jakich odcieniach wyglądałaby korzystniej, jeśli nie w całości to w formie ombre lub pasemek, refleksów na włosach.


A co z kolorami które lubimy, a które nie są w naszej palecie?
Po pierwsze wybierajmy ich odpowiedni odcień, ciepły lub zimny, a po drugie, możemy je nosić z dala od twarzy. Znając Wasze kolory, będziecie wybierali taki odcień, który podkreśli Wasze atuty.

Wiecie już jakim typem kolorystycznym jest Adrianna? w tym momencie jeszcze Wam tego nie zdradzę, odpowiem na wasze komentarze.


Każda klientka która korzysta z moich usług otrzymuje teczkę analizy kolorystycznej, w której są: minipaletka kolorów do portfela, karnet kolorów do torebki, oraz ściągawkę do szafy -zestaw łączenia kolorów i przykładowe zestawy ubrań, które podkreślają dany typ urody. 
W mojej ofercie usług stylizacyjnych są również pakiety i vouchery, które mogą być super prezentem dla kogoś bliskiego lub dla siebie samej. Przeprowadzam też szkolenia  z zakresu stylizacji, analizy kolorystycznej, wizażu, makijażu. W mojej ofercie mam również ramy kolorystyczne.Komentarze

 1. Świetna analiza, widać że okiem fachowca :)

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo konkretna, wielopoziomowa analiza, nie mam pojęcia jakim typem jest Adrianna bo według mnie wszytko do niej pasuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Adrianna jest ciemną jesienią, pasuję do niej ciepłe i ciemne kolory, le wygląda w pastelach wiosny, czy śnieżnej bieli zimy. Jej uroda jest typem ciepłym, ma oliwkową karnację, ale złote cętki w oczach, to świadczy o jesieni.

   Usuń
 3. Mi się wydaje, że jestem typem mieszanym i nie można mnie zakwalifinkować wyłącznie do jednego typu kolorystycznego. Są kolory w których wyglądam korzystnie także spoza mojej 'pory roku'. Jak się na to zapatrujesz? Pozdrawiam Adriana Style

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są typy mieszane, ciepło-zimne, np. ciemna jesień i ciemna zima, która jest jakby siostrzanym odbiciem jesieni. I Ty właśnie taka jesteś, w 95 % ciemną jesienią, z ciepłymi odcieniami kolorów oraz z domieszką ciemnej zimy i chłodnymi odcieniami.I jeden i drugi tym łączy ciemny walor.

   Usuń
 4. Marzenko bardzo profesjonalnie przeprowadzona analiza. Szczęściem jest znaleźć się pod Twoją opieką i w Twoich rękach. Super porady :)
  Serdecznie Cię pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dokładna analiza. Dobrze, ze nie musze tego robić. Potrafię intuicyjnie dobierać kolory do danej karnacji. Pozdrawiam Cię serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Taka profesjonalna analiza, to jest coś!
  Ja dobieram kolory na tzw. czuja, ale myślę, że po analizie wiele mogłabym zyskać:)
  Doskonale widać, że w niektórych kolorach Adrianna wygląda lepiej!
  Co do włosów, to też warto żeby za parę lat je ciut stonowała.
  Na razie jest młoda, więc pięknie wygląda w ciemnych:))
  Świetna relacja Marzenka!
  Buziaki!!!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram

@babooshka_style

Copyright © Fashion Dreams