Translate

Paco Rabanne - projektant mody

 Kilka lat temu pisałam, tu na blogu o polskich projektantach mody, myślę, że nadszedł czas przybliżyć też światowych twórców. Dla wielu młodych ludzi nazwiska projektantów kojarzą się wyłącznie
z perfumami lub konkretnym produktem np. z torebką. A zanim powstała linia perfum najpierw ktoś doszedł do popularności poprzez swoje projekty, swoją pracę. 

Cieszę się, że żyję w czasach gdzie jeszcze wielcy artyści, projektanci nie są tylko reliktem ninionej epoki. Żyją w tych czasach, w których i ja żyję.  Projektanci - aryści, wizjonerzy, zmieniją oblicze mody. To dzięki nim tak dużo się dzieje, wyznaczają nowe trendy, linie, wzornictwo. 

fot. Fot. Abaca/East News


Parę dni temu, 3 lutego umarł Paco Rabanne. Właściwie nazywał się Franccisco Rabeneda Cuervo, urodził się w 1934 roku. Był hiaszpańsko-francuskim projektantem. Urodził się w Hiszpanii, ale w trakcie wojny domowej matka wraz z nim uciekła do Francji. 

Z wykształcenia był architektem, ale znany był jako enfant terrible francuskiego świata mody lat 60 ubiegłego wieku. Sięgał po niekonwencjonalne materiały takie jak plastik, papier, metal. Swą karierę rozpoczął jako projektant biżuterii, projektował ją dla domów mody Givenchy, Dior oraz Balanciaga.

Własny dom mody założył 1966 roku. Projektował kostiumy do filmów np. do Barbarelli (1968r.) Jego twórczość była bardzo futurystyczna, typowa dla ery kosmicznej lat 60 ubiegłego wieku.

Znany był nie tylko z mody, ale też z rozpoznawalnych na całym świecie zapachów dla kobiet
i mężczyzn.

1Million, Fame, Phantom, Invictus.


AFP

fot. AFP

(Fot. Getty Images)
Paco Rabanne

FOTO: GETTY IMAGES

Jane Fonda jako Barbarella

((Fot. Getty Images)


(Fot. Getty Images)

(Fot. Getty Images)

(Fot. Getty Images)

AFP
East News


Komentarze

  1. Szkoda, że odchodzą wielcy ludzie, ale musimy się z tym liczyć że wszystkich to czeka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. taka kolej życia, ale cieszy mnie, że to w moich czasach żyli i tworzyli Coco Chanel, Armani, Cavalli, Rabanne i wielu innych

      Usuń

Prześlij komentarz

instagram

@babooshka_style

Copyright © Fashion Dreams