Translate

Kolorowy światDzisiaj porozmawiamy o kolorach czyli o barwach, niby już wszystko zostało w tym temacie powiedziane ale...czy wszyscy rozumiemy dlaczego daną barwę widzimy?

Otóż przedmioty, które odbijają wszystkie promienie świetlne są dla oka przedmiotami  B I A Ł Y M I,
zaś te, które pochłaniają wszystkie padające promienie na przedmiot są  C Z A R N E.

Polega to na tym, że każda powierzchnia odbija promienie świetlne tej samej barwy, a pochłania inne.
Jeżeli przedmiot ma kolor czerwony, to wszystkie promienie świetlne czerwone padające na niego
są odbijane dając wrażenie koloru czerwonego, a wszystkie promienie innych kolorów są pochłaniane.

Rozróżniamy barwy podstawowe - żółty, czerwony, niebieski, oraz biały i czarny
i barwy uzupełniające, powstające po wymieszaniu koloru podstawowego
 - pomarańczowy z żółtego i czerwonego
zielony z niebieskiego i żółtego
fioletowy z czerwienie i niebieskiego. 


Jeżeli dobieramy różne odcienie tej samej barwy, mówimy wtedy o jednorodności koloru, uzyskuję się taki efekt poprzez natężenie danego koloru czyli przyciemnienie lub rozjaśnianie.
Tyle o barwach mówi nauka.
A jakie jest znaczenie  poszczególnych kolorów, napiszę bardzo krótko i tylko o barwach podstawowych bez przejść tonalnych i całej gamy odcieni. Podobno każdy kolor ma ich ponad 256 odcieni.
Wiadomo też, że kolory mają inne znaczenie w modzie, inne w wystroju wnętrz, inne w kulinariach, a jeszcze inne w kulturach świata, to co u nas jest tylko kolorem żółtym, gdzie indziej jest kolorem boskim, w naszej szerokości geograficznej i kulturze przyjęło się że;


Kolor biały - czystość, niewinność, delikatność, jasność, elegancja (białe suknie do komunii, do ślubu, białe garnitury) Komponuje się ze wszystkimi kolorami, albo jest uzupełnieniem albo kontrastem.


Kolor żółty -  wzbudza poczucie ciepła, jest kolorem słońca, rozwesela, dodaje kolorytu naszej cerze, jest kolorem nadziei.
Kolor pomarańczowy - łączy w sobie cechy koloru żółtego
i czerwonego, jest radosny, energetyczny, występuje w naturze w owocach i kwiatach, wprowadza nas w dobry humor, dodaje wigoru.
Doskonale komponuje się z kontrastami jak i też z barwami pochodnymi leżącymi koło niego na palecie barw. Ostatnio bardzo modny z szarym.
Kolor czerwony - jest kolorem krwi, ognia, emocji, daje poczucie pewności siebie, kiedyś nazywano go królem kolorów, łączono go z władzą i potęgą, był kolorem królów i do dziś jest kolorem "czerwonych dywanów" jest kolorem agresywnym, pobudzającym, energetycznym, ale też i eleganckim, pasuje prawie do wszystkich kolorów i albo je ożywi albo przygasi, wszystko zależy od intensywności barwy.
Kolor niebieski - uspokaja, sprzyja odprężeniu, wiąże się z bezchmurnym niebem i dostojeństwem, wszystkie jego odcienie nigdy nie wychodzą z mody, a jego najciemniejsza odmiana - granat, jest uznawany za kolor ponadczasowy, bardzo elegancki często wykorzystywany w biznesie.
Kolor fioletowy - połączenie granatu i czerwieni łączy w sobie cechy tych obu kolorów, jest kolorem tajemniczym i dostojnym, lubią go osoby które chcą poznać psychologię, odpowiada też za rozwój twórczy szczególnie jego odmiana - fuksja, noszony jest też przez duchowieństwo.
Kolor zielony - wnosi wrażenie świeżości, chłodu, spokoju, kojarzy się z roślinnością, jest symbolem nadziei, wolności i harmonii, często wykorzystywany jest do stonowania nastrojów i wyciszenia, uspokaja patrzącego, dlatego często wykorzystywany jest w strojach chirurgów, kojarzy się też ze szczęściem dlatego zielona koniczynka, czy sukno
stołów do ruletki.
Kolor czarny - elegancja, dostojność, powaga, łączy się z wszystkimi kolorami, dodając im stonowania i szlachetności - stąd występuje
w strojach sędziów i księży, w szafie każdej kobiety nieodzowna - "mała czarna", u nas jest też kolorem żałoby i smutku. Kolor ponadczasowy i nigdy nie wychodzący z mody, czarny smoking to kwintesencja elegancji.
Kiedyś może poruszę wagę kolorów w naszej kuchni, potrawach i wystrojach, o ile będziecie zainteresowani. Proszę o komentarze.

Komentarze

 1. Bardzo dobrze, że widzimy kolory, bardzo dobrze, że świat jest kolorowy....
  Ja lubię kolory, jakie to kto mnie odwiedza to wie, kolorowa ze mnie dziewczyna choć czasami chce mi się trochę to moje zamiłowanie do kolorów uspokoić i pokazuje się na spokojnie.
  Miałam tez fazę na czerń. Miałam fazę na biel /w domu/ i nadal mam....
  Kolory w potrawach bardzo lubię, ma być smacznie i...kolorowo...pozdrawiam Marzenko...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak uważam, daltoniści mają gorzej. Co do faz, każdy kiedyś ma fazę na jakiś kolor, na czerń też miałam, tylko że łączyłam ją z innymi jako dodatki

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy post. Bardzo lubię kolory, szczególnie te żywe. ale ciuszki to tylko B&W :)
  Pozdrawiam cieplutko :):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sonia B&W to też piękne kolory a jak się weźmie pod uwagę że każdy z nich ma ponad 200 odcieni to już masz 400 kolorów.

   Usuń
 3. Bardzo ciekawy post. Taki kolorowy, uwielbiam kolory. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesujący post, dobrze że świat jest kolorowy:):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agnieszka bardzo dobrze, ja tylko napomknęłam jak to jest że to widzimy, każdy słyszał o koloroterapii, o wpływie kolorów na psychikę czy nastrój, a jak ktoś ciekawy to może sprawdzić za pomocą testu jaki jest w zależności od tego jaki lubi kolor, podaje linka do fajnej strony
   http://www.kolorystyka.pl/index.htm

   Usuń
 5. Ze wszytskich kolorów wybieram niebieski :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz sporo niebieskich rzeczy, ale wcale w tym momencie nie powiedziałabym że niebieski to Twój ulubiony, ale tak to jest ja lubię pomarańczowy a najwięcej ubrań mam czerwonych.

   Usuń
 6. Bardzo mnie zainteresował temat, będę czekała na kolory w kuchni i wystroju.
  Ja najbardziej lubię różowy, czerwony i czarny, ale jeśli chodzi o wystrój ostatnio bardzo mi przypasował zielony.

  OdpowiedzUsuń
 7. O kolorach można czytać i czytać. Ja lubię kolory wyraziste, w bladych - blednę... Pozdrowionka.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram

@babooshka_style

Copyright © Fashion Dreams